بیماری هاطب سنتی

فشار خون چیست!؟

روش درمان فشار خون

درباره فشار خون بیشتر بدانیم !!

فشار خون در واقع نیرویی است که توسط خون، به دیواره های رگ ها وارد می شود. این فشار به کار انجام گرفته توسط قلب و مقاومت رگ های خونی بستگی دارد.

فشار خون بالا می تواند به عوارض جدی مانند بیماری های قلبی، سکته و مرگ منجر شود. به این دلیل و همچنین به علت اینکه پرفشاری خون معمولا با هیچ علامتی در فرد همراه نیست، چک کردن مرتب و درمان فشار خون بالا، اهمیت بسیار زیادی دارد.

فشار خون بالا و بیماری های قلبی از نگرانی های جهانی در میان افراد و سازمان های مربوط به سلامت و بیماری ها به شمار می آیند. سازمان بهداشت جهانی بیان کرده است که رشد صنایع غذایی فراوری شده و تاثیر آن بر مقدار نمک موجود در رژیم های غذایی، نقش مهمی را در بالا رفتن فشار خون افراد در سراسر جهان ایفا کرده می کنند.

قبل از درمان فشار خون، واقعیت هایی درباره فشار خون بالا که شاید برایتان جالب باشد را بدانید:

مقدار فشار خون نرمال ۱۲۰ بر روی ۸۰ میلی متر جیوه است و مقدار بیشتر از ۱۳۰ بر روی ۸۰ میلی متر جیوه به عنوان پرفشاری خون یا فشار خون بالا در نظر گرفته می شود.

استرس به عنوان یکی از علت های مزمن فشار خون بالا در نظر گرفته می شود، اما این عارضه ممکن است به خودی خود یا بر اثر یک بیماری اساسی مانند بیماری های کلیوی نیز ایجاد شود.

در صورتی که با روش های صحیح با فشار خون بالا مقابله نشود، احتمال بروز عوارضی مانند حمله قلبی، سکته و مشکلات جدی دیگر به وجود می آید.

مدیریت فاکتورهایی که مرتبط با سبک زندگی هستند، به عنوان بهترین روش برای درمان فشار خون بالا تلقی می شوند.

با انواع فشار خون بالا آشنا شوید !!!

نوعی از پر فشاری خون که به دلیل وجود یک بیماری یا عارضه دیگر ایجاد نشده است، به نام پرفشاری خون مقدماتی یا اساسی شناخته شده و در صورتی که فشار خون بالا در نتیجه یک بیماری دیگر به وجود آمده باشد، به نام پرفشاری ثانویه خوانده می شود.

فشار خون بالای اولیه یا مقدماتی ممکن است ناشی از فاکتورهای متعددی از جمله حجم پلاسمای خون و فعالیت هورمون هایی باشد که حجم و فشار خون را تنظیم می کنند. این عارضه از عوامل محیطی مانند استرس و کمبود تمرینات ورزشی هم تاثیر می پذیرد.

فشار خون بالای ثانویه دارای علت های مشخصی بوده و در واقع عارضه یک بیماری دیگر است.

برای درمان فشار خون بهتر است، بیماری هایی که می توانند فشار خون بالای ثانویه ایجاد کنند را بشناسید
:
• بیماری کلیوی
• سندروم کوشینگ که ممکن است ناشی از داروهای کورتیکواستروئید باشد.
• هایپرپلازی مادرزادی آدرنال که نوعی اختلال غده آدرنال ترشح کننده کورتیزول است.
• پرکاری تیروئید
• پرکاری پاراتیروئید که سطح کلسیوم و فسفر را در بدن تحت تاثیر قرار می دهد.
• بارداری
• آپنه خواب
• چاقی
• درمان بیماری ایجاد کننده فشار خون بالا، باعث بهبود این عارضه می شود.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *